U nedjelju koja je iza nas 17 planinara PD „Vučji zub“ dan je provela na planini Durmitor. Kao i svaki prethodni, i ovaj put nas je oduševio i pokazao nam da svaki novi dolazak može biti iznova zanimljiv i lijep. Ukoliko bi se neko odvažio da ovdje penje svaki od vrhova iznad 2000 mnv ostao bi na Durmitoru nevjerovatnih 48 dana.
Polazna tačka bio nam je Dobri do (Šarban) nedaleko od Sedla, a naš cilj bio je uspon na Prutaš (2393 mnv), poslije koga smo se spustili do Velikog škrčkog jezera i, zatim, podno Šarenih pasova vratili se na prevoj iznad naše polazne tačke, a zatim i na Šarban. Sama staza nije zahtijevna, izuzev spusta na Škrčko jezero gdje treba biti posebno oprezan pogotovo u slučaju nenajavljenih padavina kojih u našem slučaju nije bilo. Staza je dobro markirana i utabana, kao i uostalom sve staze ne Durmitoru, a pogled koji „puca“ na okolne vrhove (Planinicu, Bobotov Kuk, Đevojku, Šarene Pasove, Štit,..) kao i Maglić, Volujak i Bioč je zaista impresivan. Naš boravak u planini dodatno su uljepšale 3 divokoze koje su jedini pravi, ali i pomalo stidljivi domaćini, na ovoj planini. Dugo je trebalo lokalnom stanovništvu Pive i Drobnjaka da shvati da ljudi koji dolaze ovdje dolaze upravo zbog toga, pa se nadamo da će generacije koje dolaze znati cijeniti ovaj istinski biser prirode.
U grad podno Leotara vratili smo se puni novih utisaka sa jedne od najljepših planina i dok planiramo neke nove avanture u prirodi sve koji ovo čitaju pozdravljamo našim tradicionalnim pozdravom: Da smo zdravo.
Marko Mrkaić
Fotografije: Milijana Glavan, Nada Dursun, Mirko Lučić
0 komentara