T131 Planinarski dom „Ubla“ – Zubački/Veliki kabao 1894m – Crna Gora – 4č40min
Vremenska prognoza za ovu stazu (yr) – LINK
Vremenska prognoza za ovu stazu (meteoblue) – LINK
Trenutno stanje i prikaz kretanja kišnih oblaka u regionu – LINK!
Panorama sa Zubačkog kabla (peakfinder) – LINK
Staza polazi iz Planinarskog doma „Ubla“ pa preko izletišta – platoa Ubala asfaltnim putem do spomenika Luki Vukaloviću vođi hercegovačkog ustanka protiv Turaka, zatim staza ide makadamskim putem da bi se nakon 200 metara odvojila lijevo prečicom koja opet nakon 500 metara ulazi u put, zatim još jedna mala prečica i opet ste na putu. Putem nastavljate i ubrzo dolazite poviše Koprivnog dola gdje idete lijevo, put koji se odvaja desno silazi u zaseok Koprivni do.

Prešli ste oko 2km, nastavljate dalje istim putem da bi nakon još jednog kilometra došli do kamena sa označenim skretanjem za Veliku Jastrebicu i stuba sa usmjeravajućom tablom za Veliku Jastrebicu i Šišavce. I dalje nastavljate makadamskim putem narednih 3,5 km nakon čega dolazite do Pirine poljane (6,5 km od Ubala), tačnije mjesta Pirin brijeg (preporučujemo malo dužu pauzu) odakle se otvara pogled na vrhove: Vučji zub, greben Prase iza kog se vidi vrh Zubačkog/Velikog kabla a desno se vide Buganja greda i Visoki brijeg. Na ovom mjestu je izgrađeno odmorište koje može poslužiti kao sklonišete u slučaju nevremena.

Put nastavlja obodom Pirine poljane a nakon 500m dolazimo do mjesta gdje sa lijeve strane puta odvaja staza koja vodi do grebena koji spaja Jastrebicu i Vučji zub, ovom stazom se takođe može doći do Vučjeg zuba ali je znatno teže jer prolazi preko Kršeljevog mramora, područja ekstremnog krasta sa mnogim eksponiranim dijelovima.

Pano na putu za skretanje za Vučji zub preko Kršeljevog mramora i Veliku Jastrebicu
Nastavljamo putem koji nakon 500m prestaje u šumi a počinje uska planinarska staza koja vodi do Dobrog dola. Na 8km od Ubala dolazimo do Dobrog dola 1380m/nv (preporučujemo kraću pauzu na odmorištu koje se nalazi na sredini Dobrog dola sa lijeve strane).

Na samom ulazu u Dobri do staza se račva lijevo za Vučji zub, Veliko okno, Prasu i Via feratu „Vučji zub“ a desno za Zubačiki/Veliki kabao, Buganju gredu, Visoki brijeg i Ledenu pećinu.

Nakon pauze pratite markacije koje vode do sredine Dobrog dola gdje ulaze u šumu. Ovdje počinje uska staza i jači uspon. U početku se prolazi kroz bukovu šumu a malo zatim se dolazi do podnožja sipara koji se proteže skroz do grebena Buganje grede. Pratite obod sipara i velike kamene blokove da bi došli do Ledene pećine.
Od pećine počinje penjanje stjenovitim dijelom planine, što praktično znači da ne postoji staza već markirani pravac. Naše društvo se potrudilo da u ovom dijelu skloni svo pokretno kamenje i penjanje učini što sigurnijim. Nakon stjenovitog dijela staza dolazi do dijela koji je nešto pitomiji a prolazi kroz travnate padine obrasle šumom Munike.

Zatim opet malo stijena i došli ste na greben gde se staza račva lijevo za Zubački/Veliki kabao i desno za Buganju gredu, Vrbanj – selo u crnogorskom dijelu Orjena i Visoki brijeg.
Ovdje postoji stub sa usmjeravajućim tablama, kao i stijena na kojoj je natpis od prije postavljanja stuba.


Nastavljamo lijevo, da bi nakon 200 metara uspona došlo na vrh Male Prase. Mjesto gdje se spaja greben Prase sa grebenom koji spaja Buganju gredu i Zubački/Veliki kabao. Nakon ove kote silazimo na malo sedlo odakle počinje strmi uspon do vrha. Na pojedinim mjestima staza je ekponirana pa je potrebno oprezno kretanje. Nakon 300 metara dolazimo na vršni greben Zubačkog/Velikog kabla a malo zatim i na sami vrh. Na vrhu postoji upisna kutija sa pečatom vrha.
U galeriji fotografije sjeverozapadne stijene Zubačkog/Velikog kabla i panorame sa vrha

0 komentara